Parametre bezpečnostných kamier

Parametre bezpečnostných kamier

Parametre bezpečnostných kamier sú často veľkou neznámou pri výbere vhodnej bezpečnostnej kamery. V tomto článku Vám prinášame popísanie a vysvetlenie základných parametrov aby bol Váš výber kamery správny.

HLAVNÉ PARAMETRE KAMIER       

  ROZLÍŠENIE - základný parameter, udávajúci rozlíšenie snímacieho čipu kamery (počtu bodov, ktoré je schopný zobraziť). Udáva sa spravidla v Televíznych riadkoch (TVR).

 • štandardné rozlíšenie - je u čiernobielych kamier cca 400TVr, pri farebných kamerách cca 380TVr. Bezpečnostné kamery so štandardným rozlíšením sa používajú v kamerovom systéme väčšinou tam, kde nie je potrebné snímať detaily (napríklad je snímaný celkový prehľad) a neuvažujeme o ďalšom náročnejšom spracovaní signálu.
 • vysoké rozlíšenie (HIRES) - je u čiernobielych kamier 570 až 710 TVr, pri farebných kamerách je 420 až 520 TVr. Bezpečnostné kamery s vysokým rozlíšením sa využívajú v kamerovom systéme tam, kde sú vysoké nároky na kvalitu obrazu (snímanie detailov, tvárí atď.) A predpokladá sa jeho ďalšie spracovanie. Pri voľbe rozlíšenia bezpečnostnej kamery nemožno opomenúť skutočnosť, že rozlíšenie, ktoré nakoniec uvidíte na zobrazovacom monitore bude dané najslabším článkom zobrazovacieho reťazca - preto by aj nasledujúce zariadenia v kamerovom systéme mali mať rozlíšenie zodpovedajúce kamere.
 • veľmi vysoké rozlíšenie - je u farebných kamier 540 až 700TVr. Kamery so super vysokým rozlíšením sa využívajú v kamerovom systéme tam, kde sú najvyššie nároky na kvalitu obrazu (snímanie detailov, tvárí, snímanie poznávacích značiek atď.) A predpokladá sa jeho ďalšie spracovanie. Aj tu nemožno opomenúť skutočnosť, že rozlíšenie, ktoré nakoniec uvidíte na zobrazovacom monitore bude dané najslabším článkom zobrazovacieho reťazca - preto by aj nasledujúce zariadenia v kamerovom systéme mali mať rozlíšenie zodpovedajúce kamere.
 • ultravysoké rozlíšenie - pri špeciálnych IP farebných kamerách - 1,3 až 6Mpx. Používajú sa v špeciálnych aplikáciách pre sledovanie rozsiahlych priestorov (napríklad stavby, veľké parkovisko ...). Tieto kamery je možné nahrávať len na špeciálne záznamové zariadenia, alebo pomocou vlastného softvéru do PC, ktorý je schopný zaznamenať ich vysoké rozlíšenie.

 

SVETELNÁ  CITLIVOSŤ - udáva, za akého minimálneho osvetlenia je čip bezpečnostnej kamery schopný snímať obraz. Udáva sa v jednotkách osvetlenia - Lux, pri definovanej svetelnosti objektívu.

 • Štandardná svetelná citlivosť - pri čiernobielych kamerách je typicky 0,1 Lux, pri farebných okolo 0,5 až 1 Lux. Kamera so štandardnou citlivosťou vyhovuje pre bežné monitorovanie za denného svetla, alebo umelého osvetlenia dostatočnej intenzity (obchody, výrobné haly, sklady, kancelárie atď)
   
 • Vysoká svetelná citlivosť (ultracitlivé kamery), LOW LUX - pri čiernobiele kamery dosahuju hodnoty až 0,001 Lux, pri farebných cca 0,01 Lux. Tieto kamery vyhovujú pri snímaní za šera, v noci za umelého pouličného osvetlenia, za mesačného svitu atď.Z uvedeného porovnania je zrejme, že bežné čiernobiele kamery majú vyššiu citlivosť a sú vhodnejšie pre snímanie v zlých svetelných podmienkach
 • Kamery DEŇ / NOC - spájajú výhody čiernobielych a farebných kamier. Snímací čip pracuje za dostatočných svetelných podmienok (deň) vo farebnom režime. Pri poklese osvetlenia pod určitú úroveň (okolo 1 Lux) kamera prepne do čiernobieleho režimu (noc) a pracuje ako čiernobiela ultracitlivá kamera (s citlivosťou až 0,001 Lux). Pri zvýšení intenzity osvetlenia (ráno) prepne späť do farebného režimu. Tieto kamery sa používajú hlavne pre nepretržité sledovanie vonkajších priestorov (napr. Mestské kamerové systémy atď.) V čiernobielom režime sú niektoré tieto kamery navyše citlivé na IR prisvietenie, ktorého použitie je u farebnej kamery veľmi problematické.
   
 • Kamery so zvýšením svetelnej citlivosti obrazovou integráciou (SENS UP) - digitálne zvýšenie citlivosti snímacieho prvku CCD predĺžením doby integrácie náboja v čipe umožňuje snímanie záberov aj pri minimálnom osvetlení. Citlivosť kamier s touto funkciou môže byť v režime deň / noc až 0,00004 Lux.
   
 • IR prisvietenie - snímanie kamier za extrémne slabého osvetlenia sa rieši tiež infračerveným prisvietením kamery. Spravidla sú IR diódy integrované do puzdra kamery a automaticky sa spínajú spínačom stmievania po zotmení. Takto vybavené kamery majú citlivosť 0 Lux (sú schopné snímať aj za úplnej tmy) avšak dosah kamery je obmedzený dosvitom IR diód, ktorý je podľa typu kamery od 3 do 50 metrov. S IR prisvietením sa vyrábajú kamery čiernobiele aj farebné. Pri farebných kamerách je za tmy vplyvom IR osvetlenia podanie farieb skreslené. Prídavným IR prisvietením možno doplniť nielen IR kamery, ale aj ďalšie kamery. Niektoré kamery nie sú citlivé na IR prisvietenie (väčšina farebných kamier a niektoré ultracitlivý kamery). Použitie IR reflektorov je preto vhodné konzultovať s našimi technikmi.
   
 • Bíele LED prisvietenie – nočné snímanie kamier možno tiež vyriešiť použitím bieleho osvetlenia, ktoré je vhodné pre všetky typy kamier. Použitie LED reflektorov s bielym svetlom znižuje spotrebu elektrickej energie a navyše môže odradiť prípadného narušiteľa. Pri farebných bezpečnostných kamierách navyše nespôsobuje skreslenie farebného podania.
Parametre bezpečnostných kamier